Przygotowanie uroczystości ślubnych to dla większości par, wielkie wyzwanie logistyczne. Większość z nas ma swoje wyobrażenia na temat tego dnia, w praktyce nie wszystko spełnia nasz oczekiwania.
Dlatego przygotowania do ślubu powinno zacząć się znacznie wcześniej. Ile? Wszystko wyjaśnię w tym tekście. Według mnie najważniejsze jednak zawsze jest zdanie się na własny gust i upodobania.
Jako fotograf ślubny pracuję od wielu lat, nie jest to jedyny zakres mojej działalności, ale bardzo dla mnie istotny. Obsługuję wesela w Toruniu, całym województwie kujawsko-pomorskim, ale w w przypadku zlecenia gdzieś dalej, dojazd nie jest dla mnie żadnym problemem. Utrwalanie tak ważnych chwil, jak ślub, czy wesele to wielkie wyzwanie i duża odpowiedzialność. Są to momenty, które prawdopodobnie nigdy w życiu już się nie powtórzą. I tak, jak za długą sukienkę ślubną, zawsze można skrócić, tak źle wykonanych zdjęć ślubnych nie da się powtórzyć…
Krok pierwszy jest najważniejszy
Odwiecznym i podstawowym pytaniem przyszłych małżonków jest kwestia wyboru fotografa ślubnego. Czym się kierować, na co zwracać uwagę, o co pytać, kiedy zacząć poszukiwania. Prześledźmy proces wyboru od początku.
Nie mając żadnego punktu zaczepienia, najlepiej zacząć od przeglądania fotografii ślubnych. Najprościej oczywiście zrobić to przy użyciu stron internetowych poszczególnych fotografów ślubnych. Dzięki takiej wstępnej selekcji określimy swoje oczekiwania. Każdy fotograf ma swój styl, bardziej lub mniej sprecyzowany, ale przeglądając zdjęcia ślubne z jego archiwum z pewnością stwierdzimy, czy się nam podobają, czy nie.
Po takim rozeznaniu rynku, na pewno w większość przypadków pojawia się mętlik w głowie. Nic dziwnego, konkurencja w branży ślubnej jest spora. Całe szczęście dalsza weryfikacja w prosty sposób powinna pomóc nam we właściwym wyborze. To, że ktoś posiada profesjonalny aparat, nie oznacza że jest fotografem. Dlatego podczas spotkania w sprawie zdjęć ślubnych powinniśmy poprosić o przedstawienie dotychczasowego dorobku, zapytać o inne projekty, inne dziedziny w których dany fotograf się specjalizuje. Nie zaszkodzi zapytać czy fotograf to zawód wykonywany, czy zajęcie dodatkowe, epizodyczne.
Ważnych aspektem jest profesjonalny sprzęt fotograficzny. Wspomniany dobry aparat, niestety nie wystarczy. Może uda się zrobić nim kilka całkiem przyzwoitych zdjęć, ale nie da się zapewnić pełnej obsługi wesela i poczucia komfortu Młodej Parze. By taki komfort zapewnić, fotograf powinien dysponować co najmniej dwoma aparatami, choć dzisiejszy sprzęt rzadko zawodzi, to na pewno nie chcielibyśmy, by stało się to podczas naszego dnia. Mimo niezawodności wysokiej klasy sprzętu fotograficznego, w aparacie są elementy o określonej żywotności, ta również może dobiec końca, właśnie podczas naszego ślubu. Dlatego w zapasie powinien być drugi aparat fotograficzny, nie gorszej klasy, niż podstawowy. Fotograf ślubny powinien także dysponować bogatą gamą obiektywów fotograficznych i dodatkowym osprzętem, typu: dodatkowa lampa błyskowa, statywy, dodatkowe akumulatory. Oczywiście wychodząc z założenia, że większość klientów nie zna się szczegółowo np. na rodzajach obiektywów, pytajmy w prosty sposób. Nie o ogniskową, czy światło obiektywu, tylko o to czy fotograf ma możliwość wykonania zdjęcia grupowego, czy przeszkodą nie będzie przygaszone światło na sali weselnej, czy zdjęcia w ruchu będą ostre.