Osobiście wykonuję fotografie ślubne głównie na terenie Torunia i Bydgoszczy. Zawsze staram się jednak optymalnie podchodzić do swoich możliwości i jeżeli uroczystość odbywa się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od tego terenu, oczywiście jestem otwarty i dostosowuję się do Klienta. Pamiętajmy, że jeżeli fotograf ślubny będzie chciał doliczyć sobie koszty dojazdu, nie świadczy to o nim zbyt dobrze. Podobnie informacje, że może się „trochę” się spóźnić, bo miejscowość znajduje się daleko od zlecenia, które wykonuje wcześniej. W takiej sytuacji od razu powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Tego dnia każda sekunda jest na wagę złota i nie ma usprawiedliwień dla takich zachowań.

Zatrzymując się jeszcze na chwilę przy tym wymiarze, warto napisać kilka słów o dopasowaniu, a właściwie wpasowaniu się w ceremonię. Dowcipy o kamerzyście, który filmuje gości podczas jedzenia, czy fotografie który podczas wesela wyłapuje kompromitujące sytuacje i traktuje, jako „smaczki” nie są niestety wymyślone. Cóż w każdej historyjce jest odrobina prawdy… również w tym wypadku. Najważniejsza zasada, jaka obowiązuje tego dnia: wszystko kręci się wokół Młodej Pary. Dlatego wszystkie osoby pracujące podczas ślubu i wesela, powinny być jak najmniej zajmujące, a na pewno nie powinny absorbować gości i Młodych swoją obecnością. Dlatego, ważne by wszystkie szczegóły dotyczące wymagań, zastały ustalone wcześniej. W dniu ślubu nie ma czasu na takie rzeczy. Fotograf ślubny powinien być nieco „obok”, uwieczniać chwile, a nie je inscenizować, czy kreować. Fotograf podczas ślubu powinien być niczym kronikarz, oddać najpiękniej jak potrafi ważne  momenty, ale jednocześnie zachować ich rzeczywistą wartość i realny przekaz.

Czy muszę odpowiadać na pytanie zawarte w tytule? Fotografia ślubna to wielkie wyzwanie dla obu stron, zarówno dla narzeczonych, którzy dokonują ważnych wyborów, jak i dla fotografa, któremu zostaje to zadnie powierzone. Ja mam nadzieję, ze wskazówki które tu zamieszczam przyczynią się do ułatwienia Państwu wyboru fotografa i zaowocują pięknymi albumami ślubnymi. Powodzenia!